AKTUALNOŚCI

Aktualności i ogłoszenia dla studentów Wydziału Energetyki i Paliw

ROZKŁADY ZAJĘĆ

Rozkłady zajęć dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych

FORMULARZE

Formularze, dokumenty oraz wzory
pism do pobrania

DYPLOMANCI

Informacje dla dyplomantów Wydziału Energetyki i Paliw

Praktyki studenckie - PRZEWODNIK
Co to jest studencka praktyka zawodowa (Energetyka) lub technologiczna (TCh)?
Praktyka zawodowa i technologiczna to najczęściej miesięczny pobyt w danej firmie w celu nabrania doświadczenia zawodowego. Powinna być zrealizowana do końca III roku, aby student otrzymał z niej zaliczenie. Osobnym rodzajem jest praktyka dyplomowa, która może być organizowana w trakcie realizacji pracy magisterskiej.
Kto jest opiekunem programu praktyk?
Pełnomocnikiem Dziekana ds. Praktyk (opiekunem programu praktyk) jest dr hab. inż. Katarzyna Styszko, ( Pawilon D-11, p.201 tel. +48126172032 , e-mail: styszko@agh.edu.pl )
Przed próbą kontaktu z opiekunem praktyk proszę najpierw przeczytać niniejszy przewodnik.
Dyżur w biurze: Konsultacje w semestrze zimowym ustalane są indywidualnie drogą mailową
Kiedy i kto może odbywać praktykę?
Zasadniczo praktykę odbywa się w okresie lipiec-wrzesień. Praktyki trwające w okresie semestru obwarowane są dodatkowymi wymaganiami (patrz UWAGI p.7). Pierwsze praktyki wydziałowe można podjąć po II roku, pod warunkiem uzyskania zgody zakładu. Im wcześniej zaczniecie, tym więcej praktyk można odbyć. Natomiast warunkiem koniecznym jest aby do końca III roku odbyć praktyki o łącznym wymiarze 120 h. Jeśli jedna praktyka nie zapewni takiej ilości godzin, należy znaleźć drugą, aby obie łącznie dały minimum 120 h. Zaliczenie po III roku jest wpisywane z maksymalnie dwóch praktyk łącznie. W sytuacjach współzawodnictwa o oferty, studenci III roku mają priorytet w otrzymywaniu ofert. Za zgodą opiekuna praktyk, studenci I roku – jeśli to konieczne- mogą organizować swoją praktykę poprzez umowę AGH-praktykodawca, ale ta praktyka nie będzie podlegała późniejszemu zaliczeniu na III roku.
Co po kolei należy zrobić, aby odbyć praktykę i uzyskać zaliczenie?


Szczegóły w punktach poniżej:

1) Pierwszym etapem jest uzyskanie zgody wybranej firmy na podjęcie praktyki. Zadaniem studenta jest znalezienie w danej firmie osoby, która jest odpowiedzialna za kontakty w sprawie praktyk i staży zawodowych (kadry, HR, właściciele małych firm). Czasami może to być wypełnienie arkusza rekrutacyjnego na stronie firmy. Przypominamy, że powinno się starać o wymagany wymiar godzinowy praktyki 120 h, czyli np. przy 8 h dziennie, praktyka trwa przynajmniej trzy tygodnie po 5 dni roboczych. Z reguły praktyka trwa cztery tygodnie po 6 h dziennie.

2) Po nawiązaniu tego pierwszego kontaktu studenci mogą zostać poproszeni o wysłanie podania (ankiety), ewentualnie CV- jak nie zrobili tego wcześniej. Można również zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

3) Pozytywna rekrutacja i formularz zgłoszeniowy. Przejście rekrutacji to: otrzymanie oferty, e-maila z potwierdzeniem, czy nawet odbycie pozytywnej rozmowy telefonicznej w sprawie praktyki. Bardzo ważne aby zanotować personalia osoby, która nas zrekrutowała. Ta wiedza może być bardzo potrzebna przy ewentualnych kłopotach z realizacją w podpisaniu umowy. Następnie należy BEZWZGLĘDNIE wypełnić formularz zgłoszenia praktyki, osobno dla II, a osobno dla III roku.[ Energetyka II / Technologia Chemiczna II ], [ Energetyka III / Technologia Chemiczna III ]. W arkuszach należy wypełnić wszystkie obowiązkowe dane. Warto kliknąć wcześniej na formularz i sprawdzić jakie to dane, aby podczas kontaktów z firmą ewentualnie o nie zapytać. Jeśli nie jest znana dokładnie data praktyki, należy wpisać ustaloną ilość tygodni.
Niewypełnienie arkusza zgłoszeniowego grozi nieprzetwarzaniem dokumentów studenta i w konsekwencji nieuzyskaniem zaliczenia z praktyki.

4) Umowa i towarzyszące dokumenty. W następnej kolejności należy pobrać wzór umowy [ Umowa zwykła / Umowa o praktykę semestralną ] oraz wypełnić go danymi z formularza zgłoszenia praktyki i zgodnie z komentarzami we wzorze. PROSZĘ USUNĄĆ WSZELKIE KOMENTARZE I ZAKOLOROWANIA. Umowa ma być przygotowana bezpośrednio do druku, ale pozostawiona w formacie .doc.
4a) Dodatkowo, integralną częścią umowy jest program praktyk (aneks nr 1). Program, albo ustalamy wraz z firmą, albo jeśli nie ma takich ustaleń, to warto skorzystać z przykładu dołączonego do wzoru umowy. Niezależnie od rodzaju umowy, program praktyk powinien się w niej znajdować.

5) W tym samym liście należy wysłać pod adres e-mailowy odpowiedniego dziekanatu i opiekuna praktyk:

1. wypełnioną i oczyszczoną z komentarzy i zaznaczeń umowę,
2. dowód zgody na praktykę: chociażby e-mail, czy imię i nazwisko osoby kontaktowej, w przypadku przeprowadzenia pozytywnej rozmowy telefonicznej,
3. skan lub inny rodzaj potwierdzenia posiadania ubezpieczenia o numerze, który jest wpisany do umowy; chodzi o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które jest obowiązkowe podczas odbywania praktyki.

Przy niespełnieniu któregoś z warunków z pkt.5 umowa nie będzie dalej przetwarzana w dziekanacie.
Umowy muszą być przesłane/dostarczone do dziekanatu do 19.07.2019, gdyż po tym terminie istnieje poważne zagrożenie, że nie zostaną już podpisane przez dziekanów, a sierpień jest miesiącem ograniczonej pracy uczelni!

Istnieją inne rodzaje umów niż ta spisywana na wzorze AGH – patrz [ schemat blokowy systemu zdobywania i zaliczania praktyki ]. Niezależnie od okoliczności, praktyka musi się opierać o jakiś rodzaj porozumienia z praktykodawcą – praktyka nie może mieć miejsca bez takiego dokumentu.

6) Po upływie kilku dni, dwa egzemplarze umowy podpisane przez jednego z Dziekanów, zostaną wysłane do firmy. Jeżeli w formularzu zgłoszeniowym praktyki zaznaczono chęć odbioru osobistego, student odbiera umowę w odpowiednim dziekanacie. Umowa podpisana przez drugą stronę wraca do dziekanatu listownie lub poprzez zainteresowanego studenta, który powinien ją dostarczyć w jak najszybszym czasie. Praktyka nie może mieć miejsca jeśli dwa egzemplarze umowy nie są podpisane i przekazane stronom umowy lub jeśli znajdują się w niewiadomym miejscu.

7) Zaliczenie
Po odbyciu praktyki należy jak najszybciej dostarczyć na skrzynkę mailową opiekuna praktyk w jednym mailu skan zaświadczenia o odbytej praktyce oraz sprawozdanie.

Sprawozdanie z praktyk powinno zawierać:
· dane studenta i firmy, temat praktyki, czas i miejsce, opiekuna zakładowego itp.,
· w punktach faktyczny plan i przebieg praktyki.

Do dziekanatu należy dostarczyć oryginał zaświadczenia o odbytej praktyce z zaznaczoną ilością godzin praktyki. Można to zrobić np. listownie aby nie przekroczyć wymaganych terminów. Brak oryginału w dziekanacie uniemożliwia wystawienie dyplomu zakończenia studiów.

Obowiązujące terminy w 2019 roku:
· 15.09.2019 z możliwością ubiegania się o stypendium Rektora AGH,
· 30.09.2019 bez ryzyka występowania o przedłużenie sesji,

Studenci, którzy odbywają swoje praktyki lub ich część na II roku, są dodatkowo proszeni o dosłanie skanów zaświadczeń na skrzynkę opiekuna praktyk w I semestrze III roku studiów, do 30 października. W tytule e-maila proszę wpisać: dotyczy zaliczenia w 2020 roku.
UWAGI I SYTUACJE NIETYPOWE:

1) Jeśli zakład pracy żąda oświadczenia woli Uczelni w sprawie skierowania na praktykę, to należy pobrać taki formularz [ Pobierz Podanie ], wypełnić i przedstawić do podpisu opiekunowi praktyk.

2) Parafka opiekuna praktyk na umowie jest potrzebna przed podpisem Prodziekana tylko w szczególnym przypadku jeśli firma narzuciła swój wzór umowy, a chce podpisać umowę z AGH. W takim wypadku student dysponuje umową podpisaną lub jeszcze nie podpisaną przez firmę, ale nie przedstawił wcześniej ubezpieczenia i sposobu kontaktu z firmą. Cała opisana sytuacja nie zwalnia studenta od wcześniejszej rejestracji elektronicznej [ Energetyka II / Technologia Chemiczna II ], [ Energetyka III / Technologia Chemiczna III ] oraz po uzyskaniu podpisów i zarejestrowaniu w dziekanacie, zeskanowaniu tej umowy i przysłaniu do opiekuna praktyk z pozostałymi informacjami (dowód ubezpieczenia, sposób nawiązania kontaktu z firmą i osoba kontaktowa).

3) Dla przypomnienia, wymagany wymiar godzinowy praktyki wynosi 120 h. W przypadkach praktyk dyplomowych pewna część praktyki – za zgodą wszystkich stron- może się odbywać poza zakładem pracy. Wymiar godzinowy powinien się znajdować na sprawozdaniu i zaświadczeniu z praktyk, gdyż daje podstawę do zaliczenia.

4) Studenci często za późno składają umowy lub dane do umów- należy brać kilkutygodniowy zapas na urlop, konferencje i wyjazdy Dziekanów oraz fakt, że podpisana umowa powinna wrócić do AGH.

5) Załatwianie spraw dotyczących programu praktyk nie upoważnia studentów do odwiedzania dziekanatów poza godzinami ich otwarcia dla studentów.

6) Praktyki zagraniczne są możliwe, pod warunkiem otrzymania przez wydziałowego opiekuna praktyk od zagranicznego opiekuna praktyki wiarygodnego powiadomienia o intencji przyjęcia naszego studenta (wymienionego imiennie), programie i czasie trwania takiej praktyki. [ Przykładowy formularz ] do wypełnienia, podpisania i przesłania do Polski drogą e-mailową pod adres opiekuna wydziałowego.

7) Praktyki trwające w okresie semestru (praktyki semestralne) obwarowane są dodatkowymi wymaganiami:
· maksimum 15h na tydzień,
· osobna umowa – tu do pobrania [ umowa o praktykę semestralną ],
· do programu praktyki dołączony dzienny harmonogram jej odbywania (dostępny wzór wewnątrz umowy),
· harmonogram nie koliduje z zajęciami i musi być podpisany przez zakładowego opiekuna praktyki,
· osobista wizyta u Prodziekana ds. kształcenia i uzyskanie zgody po przedstawieniu dokumentów, powodów odbywania praktyki w ciągu semestru i opisie praktyki.

8) W wypadku konieczności przeprowadzenia przed praktyką badań lekarskich lub innych badań specjalistycznych wymaganych przez przepisy prawa, uczelnia może pokryć ich koszty. W sprawach koniecznych badań ustalonych z praktykodawcą należy się kontaktować bezpośrednio z Biurem Dziekana.

9)Na początku semestru letniego, można zorganizować spotkanie z Pełnomocnikiem Dziekana ds. praktyk, w celu wyjaśnienia dodatkowych wątpliwości i niejasności przedstawionego systemu.

10) W sytuacjach nieopisanych w tym przewodniku rozstrzygające decyzje podejmuje opiekun praktyk, a ostatecznie dziekan ds. kształcenia na danym kierunku.
Czy wydział może pomóc w zdobyciu praktyk?

Tak, co roku na WEiP przychodzi pewna ilość ofert, przesyłanych najczęściej przez duże firmy lub instytucje rządowe i samorządowe. Będą te oferty przesyłane na stronę wydziałową student/praktyki studenckie lub e-mailem bezpośrednio do Samorządu Studenckiego lub starostów III i II roku. Oprócz tego pod Linkiem znajduje się odświeżana co jakiś czas baza firm, w których studenci WEiP odbywali praktyki w ostatnich latach.
Czy praktyka studencka jest płatna?

Umowy zawierane pomiędzy AGH i praktykodawcami nie przewidują wynagrodzenia, czy ekwiwalentów za odbytą praktykę. Uzyskanie wynagrodzenia jest możliwe jedynie na drodze indywidualnych uzgodnień z praktykodawcą i podpisania indywidualnej umowy cywilno-prawnej w tej kwestii.
Aktualności
Aktualne oferty praktyk oraz wszystkie bieżące informacje będą umieszczane w zakładce Aktualności i ogłoszenia dla studentów "Praktyki studenckie", link [TUTAJ]
Szukasz praktyki zagranicznej IAESTE? : http://www.agh.iaeste.pl/
Współpracujemy z Centrum Karier AGH - szukaj tam praktyk: http://www.praca.ck.agh.edu.pl
Praktyki PKN Orlen PKN Orlen
„Program stażowy Kierunek ORLEN” informacje o programie