Złoty Indeks 2018 czyli ponowna immatrykulacja po 50 latach na wydziałach pionu hutniczego AGH

15 czerwca 2018 roku w AGH odbyła się druga odsłona 45. ponownej immatrykulacji po 50 latach w czasie której „Złote Indeksy – 2018” z rąk prof. Mirosława Karbowniczka – Prorektora ds. Ogólnych i dziekanów poszczególnych wydziałów odebrali absolwenci:

  • Wydziału Metalurgicznego – obecnie Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej – 30 osób;
  • Wydziału Odlewnictwa – 16 osób;
  • Wydziału Metali Nieżelaznych – 44 osoby.

Zdjęcia z uroczystości:

Złoty Indeks – 15 czerwca 2018


Ten wielki powrót absolwentów do swojej Alma Mater po 45 latach od uzyskana dyplomu, to wielka porcja emocji i wzruszeń. Objawia się już przy wzajemnym rozpoznawaniu się. Padają sobie w objęcia, ale dyskretnie wzrok kierują na wizytówkę z podświadomym pytaniem czy to naprawdę Ona? Czy to ten…? Finalnie rozpoznali się wszyscy. Niektórzy działacze ówczesnego Zrzeszania Studentów Polskich rozpoznali też mnie jako Piotra C. z Górniczego. I tu było mi bardzo miło.

Pierwsze emocje i bardzo silne wrażenie to uroczysta msza św. w Kolegiacie św. Anny celebrowana przez ks. profesora Tadeusza Panusia – mistrza słowa i specjalisty od kreowania podniosłego nastroju. Wspaniałe przywitanie, potem wspaniała homilia nawiązująca do pierwszego czytania z księgi kapłańskiej o jubileuszach. Walcząc ze wzruszeniem przedstawiciel jubilatów przedstawił piękną modlitwę wiernych, potem serdeczny znak pokoju, podziękowanie celebransowi i piękne błogosławieństwo na dalsze lata.

Po mszy św. uczestnicy spacerem udali się do pawilonu A-0. Po zgłoszeniu swojej obecności w recepcji i odebraniu identyfikatora, który jednocześnie wskazuje przypisane w auli miejsce, każdy z uczestników starał się odszukać swoich bliskich z czasów studiowania. Przy identyfikacji niektórych, identyfikatory okazały się bardzo pomocne.

Od godzinie 11:30 jubilaci oczekując na uroczystość oglądnęli film prezentujący dzisiejsze AGH, a w nim nowe obiekty, które powstały w tym okresie oraz te z dawnych czasów, ale całkowicie odmienione i wyposażone już w sprzęt zupełnie nie przypominający tego sprzed 50 lat.

Sama immatrykulacja przebiegła bardzo sprawnie i według ściśle zaplanowanego scenariusza. Przemówił prof. M. Karbowniczek prezentując zmiany jakie nastąpiły w AGH w ostatnich latach. Przewodniczący SW AGH prof. Piotr Czaja w swym przemówieniu nawiązywał do wspomnień z lat młodości oraz do roli absolwentów w życiu uczelni.

W imieniu ponownie immatrykulowanych przemówili: prof. Andrzej Strugała oraz Kazimierz Brzuska – aktywny działacz Zrzeszenia Studentów Polskich. Obydwaj mówcy dziękowali za uroczystość, ale także za to co dała im uczelnia w czasie studiów. Kolega K. Brzuska – nawiązując do swojej dramatycznej sytuacji materialnej – wyraził wielką wdzięczność za pomoc socjalną jaką wtedy otrzymał od AGH, dzięki której bez przeszkód mógł ukończyć studia.

Po radosnym wspólnym „Sto lat” i „Gaudeamus Igitur” uczestnicy pozowali do pamiątkowych zdjęć grupowych w holu AGH.

O godzinie 15:00 w Sali ZPiT „Krakus” odbył się uroczysty obiad jubilatów, w czasie którego wystąpili: prof. M. Karbownieczek, wszyscy dziekani immatrykulowanych oraz wielu uczestników spotkania, w tym Siostra Scholastyka, absolwentka wydziału Metali Nieżelaznych, ukazując uniwersalność wykształcenia w AGH. Siostra opowiedziała wszystkim jak po studiach robiła badania dla wojska nad specjalnymi filtrami do czołgów, potem była nauczycielką, a obecnie zaznaje szczęścia w życiu zakonnym.

Brawo, brawo, brawo. Takie jest właśnie AGH. Wspaniałe i wszechstronne. Edukuje inżynierów, ale też, śpiewaków operowych, aktorów, podróżników, himalaistów i pisarzy, a zdarzają się też osoby duchowne jak ks. Jacek Stryczek czy wspomniana Siostra Scholastyka Dorota Olszowska.

prof. Piotr Czaja – Przewodniczący SW AGH