WNTEiŹE edycja 2023/2024 – ZAPRASZAMY!

Współczesne niskoemisyjne technologie energetyczne i źródła energii

Modern Low-emission Energy Technologies and Energy Sources

Charakterystyka studiów: Studia pokrywają zagadnienia bezpośrednio związane z nowymi technologiami energetycznymi oraz możliwymi do wykorzystania źródłami energii dla celów niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej oraz produkcji ciepła w sektorze energetycznym. W zakres studiów wchodzą przedmioty zawierające podstawy teoretyczne niezbędne do poprawnego opisu procesów i zjawisk w trakcie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, takie jak podstawy procesów termodynamicznych w energetyce, zjawiska cieplne oraz przepływowe w maszynach i urządzeniach energetycznych, podstawy procesu spalania oraz tworzenia i ograniczania emisji zanieczyszczeń gazowych. Duży nacisk zostanie położny na szczegółowe przedstawienie i scharakteryzowanie niskoemisyjnych, niekonwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. W trakcie wykładów i ćwiczeń przedstawione zostaną wszystkie najważniejsze nowe technologie energetyczne stosowane na skalę przemysłową takie jak układy gazowo-parowe, farmy wiatrowe, farmy słoneczne, elektrownie wodne, technologie energetycznego wykorzystanie biomasy i odpadów, czy technologie wodorowe. W zakresie studiów nie zabraknie miejsca dla tematyki modelowania i symulacji procesów energetycznych, magazynowania i dystrybucji energii cieplnej, analiz techniczno-ekonomicznych czy funkcjonowania współczesnych rynków energii. W trakcie studiów słuchacze uzyskają wiedzę z zakresu aspektów prawnych i technicznych urządzeń elektroenergetycznych, techniki cieplnej i gazowej, z możliwością przystąpienia do egzaminu w celu potwierdzenia kwalifikacji i uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego (Grupa 1, 2 i 3).

Program studiów: W programie studiów przewidziano 22 przedmioty dydaktyczne oraz seminaria dyplomowe, gdzie łączna liczba godzin dydaktycznych wynosi 240.

Sylwetka absolwenta: Studia adresowane są do osób związanych z sektorem energetycznym (zakłady energetyczne, biura projektowe, firmy konsultingowe i doradcze, jednostki samorządowe itd.), pragnących uzyskać nową wiedzę i umiejętności w zakresie niskoemisyjnych technologii i źródeł energii. Trwająca aktualnie transformacja energetyczna w kraju, liczne modernizacje i nowe inwestycje wymuszają dostosowywanie się do nowych rozwiązań i technologii wytwarzania energii. Absolwent prezentowanych studiów podyplomowych pozna podstawy teoretyczne współczesnych maszyn, urządzeń i technologii energetycznych takich jak układy gazowe, gazowo-parowe czy bazujące na OZE, będzie potrafił wykorzystać techniki modelowania i symulacji w celu optymalizacji procesów energetycznych oraz będzie umiał przeprowadzać ocenę techniczno-ekonomiczną współczesnych niskoemisyjnych technologii energetycznych.

Czas trwania: 2 semestry (od X 2023 r. do IX 2024 r.)

Termin zgłoszeń: od 1 V 2023 do 30 IX 2024 r.

Wymagane dokumenty:

• Formularz zgłoszeniowy
  • Kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty za studia podyplomowe za pierwszy semestr studiów, nie później niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w ramach studiów podyplomowych

Tryb zgłoszeń: kolejność zgłoszeń, przesłanie dokumentów pocztą lub e-mailem

Liczba miejsc: 30

Miejsce zgłoszeń: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska

al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków

pawilon B-3, pokój 117A

kseiuos@agh.edu.pl

Osoby przyjmujące zgłoszenia: Sekretariat Studiów Podyplomowych

mgr inż. Barbara Machniewicz

tel.: (12) 6173113, B3, I piętro, p. 117A, kseiuos@agh.edu.pl

Opłaty: 7 200 zł (2 semestry x 3 600 zł) – płatne w dwóch ratach, przed rozpoczęciem każdego semestru

Informacje dodatkowe:

Zajęcia odbywają się w piątki i soboty po 10 godz. w każdy dzień  (co dwa tygodnie). Zajęcia prowadzone są również on-line. W miarę możliwości zorganizowany zostanie 1 lub 2 wyjazdy terenowe do nowoczesnych zakładów energetycznych.

Organizator studiów podyplomowych: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska

Adres organizatora: al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, pawilon B-3, pokój 117A

Osoby do kontaktu: