How Can Microfracturing Improve Reservoir Management?
Jaki jest wpływ mikroszczelinowania na zarządzanie złożem?

dodano: 12 stycznia 2017
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Mayank Malik z Chevron Energy Technology Company, Reservoir Description and Dynamics.

Wykład odbędzie się w dniu 23 stycznia 2016 o godzinie 13:00 w sali 106 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.

Mikroszczelinowanie jest doskonałym sposobem przeprowadzenia pomiarów bezpośrednich naprężeń, nie tylko w formacjach łupkowych, ale również w złożach konwencjonalnych. Najnowsze osiągnięcia wykazały, iż mikroszczelinowanie może poprawić zarządzanie złożem poprzez odpowiedni dobór strategii rozmieszczenia, zaprojektowania i wykonania odwiertów.
Mikroszczelinowanie składa się z małych izolowanych przestrzeni pomiędzy nadmuchanymi "pakerami" w odwiercie, w których zwiększa się ciśnienie, aż małe spękania, pod wpływem kilku cykli wtłaczania i odbierania płynu płuczkowego, powiększą się poza strefę oddziaływania odwiertu. W prezentacji opisano proces mikroszczelinowania oraz przedstawiono kilka przykładów, które doprowadziły do zwiększenia wydobycia węglowodorów poprzez efekt pobudzania, lub do zakończenia wydobycia. Studia przypadków prezentują zakres optymalizacji nikonwencjonalnego szczelinowania hydraulicznego, określania bezpiecznych ilości zatłaczanej wody dla terenów przemysłowych, oraz poprawę perforacji dla bardzo głębokich warstw wodonośnych.

Mayank Malik jest ekspertem Chevron Energy Technology w zakresie światowego badania złóż oraz wybitnym specjalistą zaawansowanych badań mikroszczelinowania. Posiada licencjat w zakresie inżynierii mechanicznej (Delhi College of Engineering), magisterium również w zakresie inżynierii mechanicznej (University of Toronto) oraz doktorat z inżynierii naftowej (University of Texas w Austin). Jest autorrem licznych publikacji z petrofizyki, testowania złóż oraz mikroszczelinowania. Jest członkiem komitetu doradczego SPE Opisu i dynamiki złóż, oraz przewodniczącycm grupy badań złóż w SPWLA (Society of Petrophysicist and Well Log Analysts).