Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
Automation of the Drilling System: What has been done, what is being done, and why it is important
Automatyzacja systemów wiertniczych: co zrobiono, co sięrobi i dlaczego jest to ważne

dodano: 05 września 2016
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi John Macpherson z Baker Hughes.
 
Wykład odbędzie się w dniu 19 września 2016 o godzinie 11:30 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
 
Automatyczne systemy wiertnicze podczas wykonywania odwiertów wykorzystują technologie cyfrowe. Obejmują one systemy i narzędzia dołowe, powierzchniowe wyposażenie wiertnicze, zdalne monitorowanie oraz wykorzystują podczas wiercenia opracowane modele i wyniki symulacji. Ponieważ zakres jeset duży, to potencjalne zyski są imponujące, między innymi: mniejsza liczba wierników narażonych na zagrożenia na platformie wiertniczej, możliwość uzyskania powtarzalnych wydajności wierceń oraz niższze ryzyko wierceń. Chociaż automatyczne systemy wiertnicze zawierają nowe technologie wiertnicze, to w celu zapewnienia wydajności wierceń bardzo ważna jest kompatybilność z istniejącą infrastrukturą.
W roku 2008, niewielka grupa inżynierów i naukowców biorących udział w konferencji SPE zauważyła, że automatyzacja staje się w wierceniach kluczowym tematem, dlatego też utworzyli oni sekcję techniczną w celu prowadzenia dalszych badań. Wśród uzyskanych wyników są: otwarte cyfrowe środowisko współpracy na miescju wiercenia, otwartość na technologie cyfrowe, oraz zmienione lub nowe praktyki biznesowe. Jakie są ograniczenia? Najpowżaniejszą przeszkodą jest brak zrozumienia i strach przed automatyzacją.
Technologie cyfrowe zmieniają infrastrukturę przemysłu wiertniczego. Automatyczne systemy wiertnicze wykorzystują tę infrastrukturę do zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności, oraz kosztów.
 
John Macpherson jest starszym doradcą technicznym w Baker Hughes. Posiada licencjat (z wyróżnieniem) w zakresie geologii Uniwersytetu w Glasgow. Podczas 40 lat pracy Macphersona w przemyśle naftowym, brał udział w wierceniach poszukiwawczych - głównie w odległych obszarach Ameryki Południowej - i zajmował różne stanowiska wiertnicze badawcze i rozwojowe. Koncentrował się na poszukiwaniach i wierceniach, począwszy od geologii i napędów, poprzez geomechanikę, wiertnictwo i modelowania, aż do dynamiki wierceń oraz automatycznych systemów wiertniczych. Macpherson opublikowało około 40 artykułów, oraz ma przyznanych ponad 25 patentów. Pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Technicznej SPE Automatycznych Systemów Wiertniczych oraz jest członkiem inicjatywy Automatyczne Sytemy Wiertnicze oraz komitetu redakcyjnego JPT (Journal of Petroleum Technology).
 
Distinguished Lecturer Program został uruchomiony w roku 1961. Początkowo uczestniczyło w nim trzech wykładowców, a sam program finansowany był przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udzieliła konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers). Obecnie, każdego roku oferowanych jest ponad 450 prezentacji, a każda sekcja ma możliwość zaproszenia maksymalnie trzech wykładowców.
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut