Increasing production with better well placement in unconventional shale reservoirs - challenges and solutions
Zwiększenie wydobycia poprzez lepsze położenie odwiertów na niekonwencjonalnych złożach łupkowych - wyzwania i rozwiązania

dodano: 07 marca 2016
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Jason Pitcher z Cameron.

Wykład odbędzie się w dniu 09 marca 2016 o godzinie 13:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.

Pomysł, iż proces stymulacji "będzie dbał o geologię" dla złóż niekonwencjonalnych okazuje się nieprawdziwy. Złoża niekonwencjonalne są często traktowane jako zasoby dostarczające niewielkiej liczby prostych informacji podczas procesu rozwoju. Prowadzi to do powszechnej praktyki wspomagania odwiertów przez szereg równorozłożonych etapów i traktowania ich w dokładnie taki sam sposób bez uwzględniania natury skały złożowej. Oczywiście sam proces wspomagania nie może zrekompensować wpływu warunków geologicznych w złożu niekonwencjonalnym, jednakże istnieją miechanizmy umożliwiające poprawę uzyskiwanych wyników. Biorąc pod uwagę rozkład właściwości geomechanicznych wzdłuż odwiertu, iżynierowie mogą zoptymalizować położenie pakerów, a inżynierowie stymulacji mogą precyzyjnie określić rodzaj wspomagania zależnie od skały złożowej. Przez ponowne połączenie między wydobyciem a geologią metody te umożliwiają obniżenie koszty eksploatacyjne złóż niekonwencjonalnych.

Jason Pitcher jest dyrektorem doradczym w Cameron. Ma ponad 24-letnie doświadczenie wiertncze, kompletowania i dostaw rozwiązań wydobywczych. Pitcher posiada licencjat z geologii uzyskany na uniwersytecie Derby oraz magisterium z poszukiwania złóż Imperial College w Londynie. Jest współautorem ponad 25 referatów i artykułów na temat rejestracji danych z odwiertów, petrofizyki oraz złóż niekonwencjonalnych. Był również wykładowcą programu Distinguished Lecturer w sezonie 2012–2013.