Addressing Occupational Health Issues to Overcome Human and Capital Loss
Określenie zawodowych problemów zdrowotnych w celu przedziwdziałania stratom ludzkim i kapitałowym

dodano: 22 listopada 2011
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi dr Nasser Al Maskary z uniwersytetu Sułtana Quabos w Muscat
Wykład odbędzie się w dniu 5 grudnia 2011 o godzinie 12:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
Informacje na temat wykładu
Zgodnie z najlepszymi szacunkami w wypadkach przy pracy każdego roku zostaje rannych 100 mln pracowników, 200 tys umiera, a ponad 150 mln nowych przypadków chorób zawodowych zostaje spowodowanych niebezpiecznymi obciążeniami lub ekspozycjami. Tak wysoka liczba przypadków powoduje, że jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie ludności świata. Wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe będąodgrywać jeszcze większą rolę w krajach rozwijających się, gdzie żyje 70% ludności świata. Wypadku przy pracy, przez wpływ na zdrowie pracującej populacji, mają również znaczący wpływ na wydajność pracy, rozwój gospodarczy i społeczny oraz warunki życia pracowników i ich rodzin. Według ostatnich szacunków, wzrost kosztów pracy spowodowany utratą zdrowia i związanym z tym spadkiem wydajności może osiągnąć wartośćnawet do 5% PKB.
Prawodawstwa krajowe i międzynarodowe zobowiązują pracodawców do usunięcia lub kontroli ryzyka zdrowia w miejscu pracy. Zadanie to realizowane jest przez ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia (OZ). Z tego powodu najważniejszymi zadaniami ekspertów OZ są:
  • identyfikacja i kontrola znanych lub potencjalnych czynników, które przyczyniają się do złego stanu zdrowia,
  • kształcenie kadry zarządzającej pracowników w zakresie bezpieczństwa pracy, oraz przedstawianie wymagań prawnych w tym zakresie
W podobny sposób, w obowiązkach rządów, jest zobligowanie przemysłu i pracodawców do współpracy w celu utrzymania równowagi i utrzymania zdrowia ludzi, minimalizacji skażenia planety, przy jednoczesnym utrzymaniu minimalnej wartości zysku i maksymalnego morale pracowników.
Nasser Al Maskery wcześniej pracował w dziale poszukiwań i wydobycia BP w Omanie, gdzie był głównym menadżerem odzpowiedzialnym za zdrowie, atakże jako zastępca kierownika działu ochrony zdrowia i środowiska. Jest starszym wykładowcą w dziedzinie ochrony zdrowia na uniwersytecie Sułtana Quabosa w Muscat.
Al Maskery rozpoczął swojąkarierę medyczną w szpitalu Narodowej Służby Zdrowia w Cardiff w południowej Walii, jako główny lekarz oraz w departamencie wypadków i bezpieczeństwa. Wstąpił do stowarzyszenia rozwoju naftowego Omanu (Petroleum Development Oman), jako lekarz kliniczny. 3 lata później został zatrudniony w centrum Shell w Londynie jako starszy doradca medyczny dla usług zamorskich. Pracował również w rafinerii Shell Stanlow w pobliżu Chester w Wielkiej Brytanii, a następnie w Centrum Usług Medycznych w Hadze w Holandii. W 1986 roku wrócił do stowarzyszenia rozwoju naftowego Omanu, jako główny lekarz korporacji oraz menadżer zdrowia, gdzie do jego obowiązków należało m.in. zarządzanie podstawową opieką zdrowotną, ochrona zdrowia, oraz ratownictwo medyczne w sytuacjach kryzysowych.
Al Maskery jest członkiem wydziału medycyny pracy w Royal College of Physicians w Londynie oraz stypendystą Wydziału Medycyny Pracy, Irlandia. Jest przeszkolony i certyfikowany w zakresie medycyny lotniczej w instytucie królewskich sił lotniczych ministerstwa obrony w Farnborough w Wielkiej Brytanii. Posiada dyplom magistra w dziedzinie ochrony zdrowia uniwersytetu w Birmingham.