Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
EOR – The Time is Now - Its Contribution to World Oil Supply
Zaawansowane wydobycie ropy - Nadszedł czas na wsparcie w światowych dostawach ropy

dodano: 13 maja 2011
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi Paul L. Bondor z firmy BonTech
Wykład odbędzie się w dniu 23 maja 2011 o godzinie 11:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
Informacje na temat wykładu   
Zaawansowane wydobycie ropy w przesłości postrzegane było jako niespełniające pokładanych nadzieji. Jednakże, zarówno metoda termiczna, jak i wtłaczania ditlenku węgla okazały się technologiami skutecznymi. Natomiast stosowanie środków powierzchniowo czynnych oraz wtłaczania polimerów było rzadziej stosowane ze względu na spadek cen ropy naftowej w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Prognozy zapotrzebowania i dostaw ropy naftowej obejmujące zarówno zasoby nieodkryte jak i zaawansowane wydobycie ropy są znaczące. Metody EOR, ze światowymi zasobami na poziomie 9 mld baryłek zasobów oraz dotychczasowym wydobyciem około 1,1 mld baryłek, posiadają tę zaletę, że dokładnie wiadomo, gdzie te zasoby się znajdują.
Dodatkowo, planowane ograniczenie emisji ditlenku węgla stanowi bodziec do realizacji projektów sekwestracji CO2 - projekty te mogą poprawić współczynnik wydobycia ropy na całym świecie, nie tylko z basenu permskiego. Postępy w wykorzystaniu polimerów oraz substancji powierzchniowo czynnych, a także narzędzi i technologii wydobywczych, spowoduje, że stosowanie tych procesów będzie efektywne.
Aktualnie metody EOR nie są wykorzystywane na morzu; chociaż obecnie stosowane aplikacje logistyczne i rozwiązania technologiczne stanowią dla tych metod dużą szansę.
Aby osiągnąć, a nawet przekroczyć szacowany idział metod EOR w wydobyciu ropy naftowej konieczne jest innowacyjne podejście polityczne i handlowe, na przykład w zakresie umów dotyczących wychwytywania i transportu CO2, podziału ryzyka działalności pomiędzy narodowe- (NOC) i międzynarodowe (IOC) przedsiębiorstwa naftowe, a także odpowiednie nagrody za stosowanie metod EOR.
Kluczowe pojęcia: Dzisiaj stosowane metody EOR nie mają wiele wspólnego z tym stosowanymi wcześniej. Stanowi to wielkie wyzwanie oraz szansę, ale już dzisiaj należy podjąć odpowiednie wysiłki w celu ich zastosowania.
Paul Bondor przeszedł na emeryturę po 35 latach pracy w Shell na stanowiskach technicznych i kierowniczych. Pracował przy projektach zaawansowanego wydobycia ropy, zarówno na etapie badań (w tym przez 5 lat jako kierownik działu badawczego EOR w grupie Royal Dutch/Shell), oraz podczas ich wdrażania. Badania te obejmowały metody termiczne, wspomaganie z wykorzystaniem CO2, a także pilotowe instalacje z wykorzystaniem polimerów oraz substancji powierzchniowo czynnych.
Posiada duże doświadczenie przy rozwijaniu i wdrażaniu metod w wykorzystywanych zarówno na lądzie jak i na morzu (również prace w Zatoce Meksykańskiej). Uzyskał wykształcenie licencjackie, magisterskie oraz doktorskie na Case Institute of Technology. Jest autorem 14 artykułów.
Distinguished Lecturer Program został uruchomiony w roku 1961. Początkowo uczestniczyło w nim trzech wykładowców, a sam program finansowany był przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udzieliła konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers). Obecnie, każdego roku oferowanych jest ponad 450 prezentacji, a każda sekcja ma możliwość zaproszenia maksymalnie trzech wykładowców.
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut